Ako si postaviť bazén

Leto začína a mnohí naši čitatelia plánujú stavbu bazéna. Investícia do nadzemného bazéna nie je taká veľká, ako by sa mohlo zdať. Stačí rovná plocha a šikovné ruky, deň času a deti majú nové miesto na svoje hry. Kvalitný zapustený bazén z prefabrikovaných prvkov zase skrášľuje záhradný priestor pri rodinných domoch a umožňuje užívateľovi využívať modernú bazénovú technológiu. Bazénová voda si aj napriek tomu vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

image

Zemné práce
Balenie súpravy bazéna uľahčuje jeho dodávku a skladovanie na mieste. Vzhľadom na charakter konštrukcie –  výkop je len o málo väčší ako rozmer budúcej vodnej plochy a siaha iba 15 cm za vonkajšie okraje stien bazéna –, sa minimalizuje množstvo odkopanej zeminy. Nenarušený terén v okolí bazéna umožňuje jednoduché terénne úpravy a eliminuje nebezpečenstvo sadania a praskania základových dosiek pod okolitou dlažbou. Vzhľad záhrady sa nenaruší. Dno bazéna sa pred montážou nebetónuje – stačia základové pásy pod panely strateného debnenia, aby bola zaručená montážna rovina.

image 1image 2

Montáž konštrukcie
Steny bazéna sa montujú z plastových panelov strateného debnenia, ktoré sa najprv vystužia oceľovými prútmi. Vodorovné výstuhy sa umiestňujú do drážky v paneloch vytvorených na tento cieľ. Vďaka konštrukcii a systému modulárnych montážnych panelov je montáž jednoduchá a rýchla. Technické dielce, rohy a schodisko sú predpripravené na inštaláciu ešte v továrni. Nastavovacie skrutky na nohách každého panela umožňujú jemne prispôsobiť výšku. Zvislá výstuž sa zasúva do každej zalievacej dutiny (stĺpca).

image 3image 4

K modulárnym panelom patrí aj modul s filtračnou jednotkou – filtračný panel. Ten je vybavený kartušovým filtrom pre veľmi jemnú filtráciu a čerpadlom, ktoré ženie vodu filtračným systémom s prietokom 30, 40 alebo 50 m3/h a má jednotný príkon 1 000 W. Predná časť filtračného panela obsahuje hladinový odtok vody – skimer a spätnú dýzu, ktorou sa prefiltrovaná voda vracia naspäť do bazéna. V prípade väčších rozmerov bazéna sa používa druhý, resp. aj tretí filtračný panel, ktorý sa umiestňuje na opačnú stranu bazéna na zabezpečenie ešte výraznejšej cirkulácie vody a ktorý je prepojený s materským čerpadlom. Panely s farebne nastaviteľnými reflektormi vybaveným diódami LED s príkonom 65 W sú tiež súčasťou systému. Farbu osvetlenia možno prepínať podľa momentálnej nálady. Modulový systém obsahuje aj osobitnú protiprúdovú jednotku, ktorá umožňuje plávanie v bazéne s menšími rozmermi.

image 5image 6

Liatie betónu
Po kontrole a úprave umiestnenia konštrukcie (vodorovnosti, zvislosti a pravouhlosti), sa umiestni na dno zváraná oceľová sieťovina a pomocou oceľových spôn sa spojí s výstužou stien v otvoroch pripravených ešte pri výrobe panelov. Do výplňových dutín sa naleje betón triedy C25/30. Keď je betón naliaty, nie je potrebné ho vibrovať. Dno bazéna sa zalieva betónom v rovnakom čase. Vznikne tak monolitická samonosná konštrukcia bazéna, čo má, vzhľadom na požadované konštrukčné vlastnosti bazéna, nesmierne výhody. Medzera medzi stenami bazéna a okolitou zeminou sa vysype štrkom.

image 7image 8

Dokončenie
Olemovanie bazéna z aglomerovaného kameňa leží výlučne na stenách bazéna, takže olemovanie neohrozuje riziko sadania pôdy. Jednotlivé prvky lemovania sú vyrobené na mieru pre celý bazén a nevznikajú preto nevydarené nevzhľadné rezy. Pred vnútornou úpravou bazéna fóliou sa bazénová konštrukcia vyčistí, dno sa upraví cementovým poterom, prebrúsi sa, povysáva sa a položí sa naň plstená rohož, ktorá ho celkom zakryje.

image 9image 10

Steny a schody sa obložia hrubým penovým materiálom, ktorý dobre tepelne izoluje. Okolo bazéna možno položiť dlažbu. Keďže konštrukcia bazéna je stabilná, samonosná aj bez vystužovacích vonkajších podpier či múrikov, vyžaduje si len minimálne zväčšený výkop (15 cm za okrajom bazéna). Preto dlažba okolo bazéna sa môže klásť priamo na prírodný nenarušený terén po jednoduchých terénnych prípravách, čo minimalizuje nebezpečenstvo sadania zeminy v okolí bazéna (a tým aj dlažby okolo neho). Platne sa ukladajú z vonkajšej strany bezprostredne k okraju bazéna, avšak ku konštrukcii sa nepripájajú.

Fólia a naplnenie vodou
Napokon sa fólia vyrobená na mieru v továrni (vrátane schodov) pripája k zámkom v konštrukcii stien bazéna. Spod fólie sa odsaje vzduch, aby sa dokonale prisala na steny bazéna. Počas procesu odsávania vzduchu sa do bazéna začína napúšťať voda, aby pritláčala už natiahnutú fóliu.

image 11image 12

Čistenie bazéna
Filtračný panel je uspôsobený aj na napojenie vysávača na odsávanie nečistôt z dna bazéna. Vďaka tomu, že filtračné čerpadlo má vysoký výkon, usadeniny z dna sa dostanú do filtra, čistá voda sa vracia naspäť do bazéna.

Starostlivosť o vodu
Mechanické nečistoty odstraňujeme pomocou vysávača a sieťky vo filtračnej jednotke. Pred rozmnožením baktérií a tvorbou rias chránime vodu bežnými chlórovými tabletami. Používajú sa aj iné metódy (ozón, soli, alebo ožarovanie UV žiarením) vhodné pre osoby s citlivou pokožkou. Zvýšená kyslosť vody umožňuje rozmnožovanie rias, preto ju udržujeme v optimálnych hodnotách 6,8 až 7,6 pH. Odchýlky regulujeme pri nižšej kyslosti prípravkom pH+, ktorý kyslosť zvyšuje, alebo pri vyššej kyslosti prípravkom pH-, ktorý zasa kyslosť znižuje. Ak sa v bazéne napriek tomu rozmnožia riasy a spôsobia zákal, použijeme na ich odstránenie vločkovací prípravok. Vyzrážané riasy usadené na dne odstránime vysávačom. Znečistenie spôsobuje aj hmyz, biodpad a dažďová voda. Musíme preto hladinu chrániť bublinkovou plachtou, zastrešením, ktoré zabránia aj vychladnutiu vody v noci a znečistenia bazéna.

Príliš tvrdá voda spôsobuje usadeniny v bazéne a filtračnom systéme. V takom prípade používame zmäkčovacie prípravky. Iné látky odstraňujeme z bazéna pravidelnou výmenou vody. Po výmene prepierame kartušu filtračnej jednotky. Dĺžku dennej prevádzky filtra v hodinách približne vypočítame tak, že teplotu vody vydelíme tromi. Prevádzku možno ovládať programovateľným časovým spínačom. Filter raz za týždeň prepláchneme vodou. Pre vonkajšie bazény sa odporúča teplota vody 22 až 28 °C.

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *